Polonez na weselu

Polonez na weselu – powrót staropolskiej tradycji

Polonez to taniec, który obecnie kojarzy nam się głównie ze studniówką. Jednak korzenie tego narodowego tańca sięgają XVI i XVII wieku, a przez wiele lat taniec ten obecny był na dworze polskich królów. Tradycyjnie polonez otwierał ważne uroczystości i bale podkreślając ich podniosły charakter. Nie ma się więc co dziwić, że ten pełen gracji, elegancki taniec coraz częściej pojawia się jako element otwierający wesele.

Polonez jako pierwszy taniec

Rozpoczęcie wesele od poloneza prowadzonego przez Młodą Parę może Wam się w pierwszej chwili wydawać nieco dziwne. Nie da się jednak ukryć, że taki start weselnego przyjęcia ma kilka poważnych zalet:

  • Na parkiet trafiają od razu wszyscy goście, nawet Ci którzy na weselu nie planowali tańczyć.
  • Jest to dosyć oryginalny element, dzięki któremu goście na długo zapamiętają Wasze wesele.
  • Polonez to stosunkowo prosty, ale zarazem efektowny taniec. Mimo tego dużą pomocą w odpowiednim poprowadzeniu gości może okazać się profesjonalny wodzirej.
  • Goście już od pierwszych minut poczują się jak na prawdziwym balu.

Czy poloneza trzeba wcześniej ćwiczyć?

Jak już wspomnieliśmy polonez to naprawdę prosty taniec z figurami, które nie wymagają wcześniejszych ćwiczeń. Możemy jednak przyjąć, że większość naszych gości studniówki ma już za sobą, a pewnie kilku z nich w ogóle nie należy do najlepszych tancerzy. Nieocenioną pomocą w efektownym wykonaniu poloneza przez wszystkich weselnych gości może okazać się wodzirej, pełniący często także rolę DJ’a. Profesjonalny wodzirej sprawnie ustawi gości i pokieruje wszystkich w czasie tańca tak, aby wszystko wyszło idealnie. Obecnie profesja wodzirejów przeżywa prawdziwy renesans, a profesjonalistów tego rodzaju znajdziecie w większości dużych miast i nie tylko. Jeśli wodzireja szukacie w stolicy lub okolicach to zapraszamy do sprawdzenia strony wodzirej Warszawa (http://dj-wodzirej-na-wesele.pl/).

Kiedy lepiej zrezygnować z poloneza?

Są oczywiście sytuacje, w których odtańczenie poloneza, otwierającego wesele nie będzie możliwe. Najczęstszym tego powodem jest wielkość sali weselnej i liczba gości. Musimy wziąć pod uwagę, że odtańczenie poloneza przez wszystkich (lub większość) gości będzie wymagać sporej przestrzeni. Z poloneza radzimy zrezygnować również w sytuacji, gdy urządzamy wesele w bardzo nowoczesnym stylu. Taki tradycyjny element może nie do końca pasować do takiego przyjęcia.

Fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>