Zaproszenia na ślub

Zaproszenia na ślub – kompendium wiedzy!

Planując ślub i wesele musimy pamiętać o dziesiątkach różnych, mniej lub bardziej ważnych, spraw i drobiazgów. Jednym z niezbędnych elementów ślubnych przygotowań są oczywiście zaproszenia i zawiadomienia. Różnica między nimi jest chyba dla każdego oczywista. Zaproszenia ślubne wręczamy tym gościom, których chcemy zaprosić na ceremonię zaślubin, a także na przyjęcie weselne. Natomiast zawiadomienia wysyłamy lub wręczamy osobom, które zapraszamy jedynie na samą uroczystość do kościoła czy urzędu. W związku z tym podziałem na zawiadomieniach umieszczamy tylko informacje o dacie, godzinie i miejscu samego ślubu, a na zaproszeniach piszemy dodatkowo o weselu.

Jeśli zamiast kwiatów chcielibyście otrzymać coś innego (na przykład butelkę wina, kupon totolotka itd.) to informację o tym koniecznie umieśćcie zarówno na zawiadomieniach jak i na zaproszeniach. Wiele par młodych zamieszcza taką notatkę w postaci śmiesznych wierszyków.

Co musi się znaleźć na zaproszeniu ślubnym:

 • imiona i nazwiska zaproszonych gości
 • data, miejsce i godzina ślubu
 • informacje o przyjęciu weselnym
 • opcjonalnie prośba o inny drobiazg zamiast kwiatów
 • opcjonalnie prośba o potwierdzenie, przed upływem określonego dnia, uczestnictwa w weselu

Co musi się znaleźć na zawiadomieniu ślubnym:

 • imiona i nazwiska zaproszonych gości
 • data, miejsce i godzina ślubu
 • opcjonalnie prośba o inny drobiazg zamiast kwiatów

Następną kwestią jest to, kiedy należy wysłać zaproszenia na ślub. W dużej mierze zależne jest to od tego, do kiedy musimy potwierdzić ostateczną liczbę uczestników wesela. Termin ten musicie ustalić z właścicielem lokalu weselnego. Pamiętajcie też, że zaproszenia na ślub należy wysłać na tyle wcześnie aby goście, szczególnie Ci mieszkający daleko od miejsca ślubu, mogli sobie takie wydarzenie zaplanować. Osobom, które są Wam najbliższe, warto zaproszenia wręczyć osobiście, zamiast wysyłać je pocztą.

Jakie zaproszenia na ślub wybrać?

Styl zaproszeń zależy już tylko od Waszego gustu i wyobraźni. Pamiętajcie jednak, że rodzaj zaproszeń powinien odzwierciedlać styl wesela. Jeśli więc zapraszacie gości na wesele do pałacyku, to warto wybrać zaproszenia w eleganckim stylu. Również motyw przewodni wesela i jego kolorystyka może być odzwierciedlona na zaproszeniach.

Rodzaje zaproszeń ślubnych

Można wyróżnić kilka podstawowych typów zaproszeń, które różnią się ceną.

 • Opcja pierwsza to zakup gotowych zaproszeń z pustymi miejscami, które następnie ręcznie uzupełniamy podając datę, miejsce ślubu, nazwiska gości itd. Jest to sposób na tanie zaproszenia ślubne nie da się jednak ukryć, że również najmniej efektowne.
 • Druga możliwość to wybranie gotowych zaproszeń z oferty drukarni, które zostaną wydrukowane z informacjami o naszym ślubie, nazwiskami z przesłanej przez nas listy gości itd.
 • Ostatnia wersja jest najbardziej kosztowna jednak również najbardziej efektowna. Polega ona na stworzeniu, we współpracy z drukarnią własnego, indywidualnego i niepowtarzalnego projektu zaproszeń na ślub. Obecnie usługi takie świadczy wiele firm, także za pośrednictwem internetu. „Mimo że jest to opcja najdroższa to właśnie na takie rozwiązanie decyduje się ponad 80% naszych klientów” powiedział nam jeden z projektantów z poznańskiej drukarni http://letica.pl.

Jeśli zdecydujecie się na drugi lub trzeci wariant to warto od razu zastanowić się czy oprócz zaproszeń i zawiadomień nie chcecie wydrukować jeszcze na przykład papierowych zawieszek na alkohol, winietek z nazwiskami gości, weselnego menu itd. Zamawiają kilka różnych produktów, często będziecie mieli możliwość wynegocjowania zniżki na druk zaproszeń.

Fot. pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>